دانلود رایگان مقاله پیکر بندی سیستم در bios setup

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان مقاله پیکر بندی سیستم در bios setup :

هر سیستم کامپیوتری باید دارای یک پیکربندی باشد. این پیکربندی در XT ها توسط جامپرها و در سیستم های AT توسط اطلاعات ذخیره شده در حافظه RAM موسوم به CMOS تعیین می شود. در سیستم های XT با جابجایی جامپرها, تعریف پیکربندی از درایو 5/3 به ؟ و یا از صفحه نمایش تکرنگ به رنگی و غیره قابل انجام می باشد. در حالی که در سیستم های AT برای عوض کردن پیکربندی آن باید اطلاعات و پارامترهای موجود در حافظ CMOS را تغییر دهیم.

1-12 اجرا کردن ست آپ
با اجرا کردن ست آپ در صفحه نمایش منوی اصلی شکل 1-12 ظاهر خواهد شد.
تذکر: ست آپ شکل 1-12 از نوع AMI بوده که برای وارد شدن به آن باید قبل از بوت شدن سیستم کلید DEL را بزنیم.

پارامترهای استاندارد STANDARD CMOS SETUP (CMOS)
در این منو, پارامترهای استاندارد و ثابت هر سیستم از قبیل هارد, فلاپی, تاریخ, ساعت, نوع کارت ویدئو و غیره تعریف می شود و پارامترهای تعریفی قابل تغییر نیز می باشد. در این ست آپ جهت حرکت بین منوها, باید از کلیدهای جهت استفاده نماییم. از کلیدهای PGUP و PGDOWN جهت تغییر پارامترها, و از کلید F2 و F3 جهت تغییر رنگ صفحه نمایش و از F15 جهت ذخیره تغییرات در Cmos استفاده می شود.
پارامترهای منوی استاندارد عبارت اند از:

تاریخ (date): چنانچه مایل باشیم می توانیم تقویم موجود در حافظه cmos استفاده می شود.
ساعت (time): با این منو می توانیم ساعت و دقیقه و ثانیه را مشاهده کنیم و فقط ساعت و دقیقه قابل عوض کردن می باشد.
فلاپی b و a: در این قسمت می توانیم درایوها را به شکل دلخواه انتخاب نماییم. هر کدام از درایط می توانند پنج انتخاب داشته باشند که عبارت اند از:
نصب نشده [3/5 (1/44 mb) 3/5(720 kb) 5/25(1/2 mb) 5/25(360 kb)(notinstally)

هارد دیسک d وc: دراین فیلد پارامترهای فیزیکی والکترونیکی استاندارد هاردها قابل انتخاب می باشد و می توانیم یکی از انواع را برای هاردهایمان انتخاب نماییم. یکی از تیپ ها, مربوط به استفاده کننده می باشد که در آن می توان پارامترهای هارد را خودمان انتخاب کنیم. در اکثر ست آپ ها, تیپ 47 مربوط به استفاده کننده بوده و تعیین پارامترهای آن بر عهده استفاده کننده می باشد.
صفحه نمایش اولیه (primary display) : به وسیله این فیلد نوع آداپتور گرافیک نصب شده بر روی سیستم قابل انتخاب می باشد.
صفحه کلید (keyboard) : این فیلد دو انتخاب دارد که عبارت اند از INSTALLED و NOT INSTALLED اگر پارامترها اول انتخاب شود, سیستم در حین بوت شدن, صفحه کلید را تست خواهد کرد ولی اگر پارامتر دوم انتخاب شده باشد, سیستم در حین بوت شدن صفحه کلید را تست نخواهد کرد.

حافظ اصلی و توسعه یافته (BASE MEMORY AND EXTENDED MEMORY)RAM.
این منو در سمت راست بالای صفحه نمایش ظاهر شده و مقدار آن توسط خود سیستم انتخاب و توسط استفاده کننده قابل تعویض نمی باشد.
شکل 2-12 محتویات صفح استاندارد را نشان می دهد.
اگر مقدار حافظه فیزیکی موجود روی مادربورد با مقدار از قبل ذخیره شده در CMOS اختلاف داشته باشد, هنگام بوت شدن سیستم یک پیام خطا مبنی بر اجرای مجدد ست آپ روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. برای برطرف شدن خطا, فقط کافی است که یکبار برنامه ست آپ را اجرا نماییم و سپس محتویات آنرا در CMOS RAM ذخیره کنیم و آنگاه از آن خارج شویم.

پارامترهای توسعه یافته (ADVANCED CMOS SETUP) SETUP
این منو جهت تغییر پارامترهای فرعی پیشرفته ست آپ مورد استفاده قرار می گیرد. این پارامترها عبارت اند از: تست حافظه بالای یک مگا بایت, سایه کردن RAM مربوط به سیستم و ویدتو در DRAM, چک کردن کمک پردازنده و ; . شکل 3-12 منوی ست آپ نمونه را نشان می دهد.
وظایف کلیدهای تابعی که در پائین صفح این منو لیست شده اند عبارت اند از:
ESC. برای بازگشت به یک منوی قبل از استفاده می شود.
کلیدهای جهت: از کلیدهای جهت دار برای انتخاب پارامترهای فوق استفاده می شود.
کلیدهای PD و PU. برای تغییر حالت یا مقدار پارامترها به کار برده می شوند.

کلید F1: با فشردن کلید F1 یک راهنمای کمکی در اختیار شما قرار می گیرد.
کلیدهای F2/F3: می توان رنگ صفحه را تغییر داد.
کلید F6: اگر بخواهیم مقادیر پیش فرض خود بایاس را استفاده نماییم, کافی است که کلید F6 را بزنیم.
کلید F7: با فشردن کلید F7, مقادیر موجود در زمان روشن شدن سیستم در حافظه CMOS قرار می گیرد.
پارامترهای این منو عبارت اند از:
ABOVE IMB MEMORY TEST: با فعال کردن این منو (ENABLED), کل حافظه RAM موجود بر روی مادربورد در زمان بوت شدن سیستم تست خواهد شد, ولی اگر غیرفعال باشد (DISABLED), فقط حافظه زیر یک مگابایت تست خواهد شد.

HARD DISK TYPE 47 RAM AREA: هدف از این منو این است که آدرس حافظه RAM مورد استفاده برای ذخیره اطلاعات اضافی توسط بایاس سیستم برای تیپ 47 که مربوط به استفاده کننده است را مشخص نماییم که دو مقدار می تواند داشته باشد:
0300 رزرو کردن محدوده آدرسی از پشته (آدرس 30H:0)
DOS 1KB. رزرو کردن آخرین یک کیلوبایت مربوط به حافظه اصلی DOS یعنی 640 کیلو بایت و کاهش آن به مقدار 1 کیلو بایت.
SYSTEM BOOTUP NUMLOCK. به وسیله این منو می توانیم وضعیت چراغ
NUMLOCK را در زمان روشن شدن سیستم مشخص می نماییم که دارای دو حالت خاموش (OFF) و روشن (ON) می باشد.

CACHE MEMORY. با وجود سرعت بالای حافظ RAM, در بسیاری مواقع, CPU برای جواب گرفتن از آن باید زمانی را بیکار باشد. برای از بین بردن این زمان تلف شده و افزایش بازدهی سیستم, یک حافظ استاتیکی واسط بین حافظه دینامیکی و CPU می باشد. اما وجود این حافظه علاوه بر روی مادربورد, در داخل خود CPU نیز می تواند باشد. با انتخاب این منو, می توانیم وجود حافظه CACHE در خارج از CPU و یا در هر دو مکان را (هم در روی مادربورد و هم داخل CPU) ست نماییم.

PASSWORD CHECKING OPTION. در این منو می توانیم, ورود به ست آپ سیستم و یا بوت شدن سیستم را منوط به دادن یک رمز نماییم که البته دادن رمز در یکی از منوهای اصلی ست آپ که بعداً آنرا بررسی می کنیم امکان پذیر می باشد. در این منو فقط فعال یا غیرفعال بودن آن برای یکی از دو حالت قابل انتخاب می باشد.
VIDEO ROM SHADOW. با توجه به بالاتر بودن سرعت RAM نسبت به ROM, قرار دادن محتویات ROM در داخل RAM, به بالا بردن سرعت سیستم کمک زیادی خواهد نمود. به این عمل (کپی کردن محتویات ROM ویدئو و یا ROM سیستم در RAM در زمان بوت شدن سیستم), سایه کردن ROM گفته می شود. با این منو می توانیم این عمل را فعال یا غیرفعال نماییم. در ست آپ این سیستم, کل محدود مربوط به ROM ویدئو 32 کیلو بایت می باشد که در آدرس های C000 و C400 هر کدام به مقدار 16 کیلوبایت قرار دارد. شایان گفتن است که با فعال کردن این منو سرعت سیستم به میزان چشم گیری در انتقال اطلاعات بالا خواهد رفت.
SYSTEM ROM SHADOW F000, 64K: با این انتخاب می توانیم سایه کردن حافظه ROMBIOS سیستم را فعال و یا غیرفعال نماییم که مقدار آن در این ست آپ همانطور که از شکل مشخص است KB 64 می باشد.
پارامترهای پیشرفت تراش اصلی سیستم (Advanced clipset setup)

برای برنامه ریزی تراشه اصلی روی مادربورد, می توانیم از این منو کمک بگیریم. این منو را در دست آپ هایی خواهید یافت که مادربورد دارای تراشه های پیشرفت قابل برنامه ای برای کنترل حافظهRAM , حافظه CACHE و کنترل I/O ها باشد. باوارد شدن به این منو, پارامترهای شکل 4-12 در اختیار شما خواهد بود. لازم به یادآوری است که در هر مرحله با فشار کلید F1 یک راهنمای کمکی در مورد آن قسمت از منو در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
AUTO-CONFIGURATION. این فیلد می تواند شش فیلد بعدی خود را تحت کنترل داشته باشد. اگر این فیلد ENABLE باشد. آنگاه شش فیلد بعدی توسط خود بایاس با توجه به نوع مادربورد, تعیین خواهد شد. ولی اگر این فیلد فعال باشد (DISABLE), آنگاه شش فیلد بعدی توسط استفاده کننده قابل انتخاب و تغییر می باشد. که در زیر این منوها را شرح خواهیم داد.
DMA ADREESS/DATA HOLD TIME. در طی اجرای سیکل اصلی DMA, آدرس و اطلاعات از طریق باس X-BUS و S-BUS نگهداشته شده, تا در اختیار حافظه RAM و CACHE قرار گیرد. زمان نگهداری این اطلاعات, توسط این منو قابل انتخاب می باشد اگر سرعت پردازنده MHZ33 باشد باید مقدار T2-1 و در غیر این صورت T3-2 انتخاب شود.

ATBUS CLOCK SELECTION. این پالس یک خروجی برای اسلات های I/O CHANNEL می باشد. این فیلد جهت تعیین پالس ساعت اصلی برای باس به کار برده می شود و توسط استفاده کننده نباید انتخاب شود, بلکه انتخاب آن بستگی مستقیم به پالس اصلی پردازنده دارد که حالت های مختلف آن عبارت اند از:
o CPUCLIK/8
o CPUCLIK/2 (اگر فرکانس سیستم 16 یا MHz 20 باشد.).
o CPUCLIK/6 (اگر فرکانس سیستم MHz 50 باشد.)
o CPUCLIK/5
o CPUCLIK/4 (اگر فرکانس سیستم MHz 33 باشد.)
o CPUCLIK/3(اگر فرکانس سیستم MHz 25 باشد.)

I/O RECAVERY TIME DELAY. برای کار کردن کارت های مختلف که در اسلات های سیستم قرار می گیرند, باید این فیلد تنظیم باشد. بسیاری از کارت ها با سرعت های پائین کار می کنند. برای درست کارکردن کارت های با سرعت پایین بر روی مادربوردهای با سرعت بالا باید از این منو, سرعت پایین را انتخاب نماییم.
CACHE READ HIT BRUST. با وجود بالا بودن سرعت دستیابی در حافظه های استاتیکی در بسیاری از مادربوردها که سرعت بالایی دارند, CPU برای دستیابی به اطلاعات باید منتظر جواب دادن حافظه های استاتیکی باشد, بدین معنی که در بسیاری از مراحل اجرای یک برنامه, CPU باید بیکار باشد. میزان منتظر بودن CPU به سرعت آن و سرعت دستیابی حافظ استاتیکی بستگی دارد. انتخاب هایی که در این فیلد وجود دارند عبارت اند از:

این فیلد تعداد سیکل هایی که باید CPU در هنگام خواندن اطلاعات از SRAM منتظر بماند را مشخص می کند.
CACHE WRITE HIT WAIT STATE. این منو تقریباً با منوی قبلی یکی می باشد و مدت زمانی که CPU در هنگام نوشتن اطلاعات باید منتظر باشد را برای SRAM مشخص می نماید. لازم است که قبل از تغییر این منو به سرعت CPU و SRAM توجه شود. حالت های مختلف این منو عبارت اند از:

OWS 1WS 2WS
تذکر: اگر حافظه RAM دارای سرعت کم باشد و شما در این منو صفر را انتخاب نمایید و CPU نیز سرعت بالایی داشته باشد آنگاه ممکن است که سیستم قفل نماید. بنابراین تعیین مقدار این فیلد با نوع حافظ RAM از نظر سرعت و CPU رابطه مستقیم دارد.
MEMORY REMAPPING. این منو برای فعال یا غیر فعال کردن سیستم در مپ کردن KB 384 از حافظه در بالای 1 مگا بایت به کار برده می شود. باید توجه داشت که نباید زمانی که سیستم یک مگا بایت حافظه دارد, این منو فعال باشد. اگر سایه کردن ROM در DRAM فعال باشد, KB 256 برای این کار باقی می ماند.
MEMORY ABOVE 16 MB CACHABLE. این منو, برای استفاده از 16MB حافظه RAM در SRAM به کار برده می شود. در حالت نرمال این منو می تواند YESست شود.
تذکر: فعال بودن این پارمتر زمانی تأثیر دارد که بر روی سیستم بیشتر از MB16 حافظه RAM باشد.

F0000-FFFFF, C4000-C7FFF, C000-C3FFF CACHABLE. اگر ROM مربوط به VIDEO و سیستم سایه شده باشند, می توانیم برای بالا رفتن سرعت (استفاده از SRAM توسط ROM ها) این منو را فعال نماییم.
NON-CACHABLE BLOCH/ BLOCK2 ENABLE. اگر این منو در حالت غیرفعال باشد, آنگاه منوی بعد در دسترس نخواهد بود. بنابراین اگر بخواهیم منوی بعدی در دسترس باشد و بتوانیم از آن استفاده نماییم باید این منو در حالت فعال قرار گیرد.

NON-CACHABLE BLOCH/ BLOCK2 SIZE. برای استفاده بعضی از کارت های I/O که به حافظه نیاز دارند باید مقداری از فضای حافظه برای آنها رزرو شود. اندازه بلوک یک و دو می تواند از KB 4 تا MB 16 حافظه را برای این کار رزرو نماید. آدرس بلوک یک در اندازه آن بلوک ضرب شده و آدرس فیزیکی آن به دست می آید. حالت هایی که برای بلوک یک وجود دارد عبارت اند از:
4, 8, 16, 128, 256, 512, کیلو بایت و یک مگا بایت.
حالت های موجود برای بلوک 2 عبارت اند از:
64, 128, 256, 512, (کیلوبایت) و 1, 2, 4, 8, 16 (مگابایت)

LOCAL BUS READY DELAY. در حالت عادی , برای بالا بدرن بازدهی سیستم, باید این منو را غیر فعال نماییم (DISABLE). اگر کارتی داریم که از باس VESA استفاده می نماید, باید این منو در حالت (ENABLE) باشد.
عوض کردن کلمه رمز (CHANGE PASSWORD SETUP)
برای عوض کردن کلمه عبور, باید این منو را از صفحه اصلی انتخاب نماییم. لازم به گفتن است که باید حالت رمز برای سیستم و یا ست آپ فعال باشد. هنگام انتخاب این منو دو حالت می تواند اتفاق بیافتد:
1) قبلاً رمزی مشخص نشده باشد. در این صورت کادر زیر برای گرفتن یک رمز ظاهر می شود:

ENTAR NEW PASSWORD
با وارد نمودن رمز دلخواه و زدن کلید اینتر, مجدداً رمز را از شما خواهد پرسید که باید مجدداً آن را وارد نمایید. با زدن کلید اینتر در دفع دوم, رمز فوق توسط سیستم پذیرفته شده که باید در حافظه CMOS ذخیره شود.

لینک کمکی