دانلود رایگان مقاله ذخائر معدنی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان مقاله ذخائر معدنی :

ذخائر معدنی

معدن:معدن محدوده ای است که از آن یک یا چند ماده معدنی استخراج شده یا می گردد. در این بانک اطلاعات مربوط به 3132 معدن کشور ارائه شده است, که هر معدن دارای اطلاعات عمومی نظیر مشخصات معدن, موقعیت جغرافیایی, راه‌های دسترسی, اطلاعات مربوط به ژنز, ابعاد, ذخیره, وضعیت فعلی معدن, روش استخراجی, نام بهره بردار و غیره با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی می باشد. اطلاعات فوق از اواخر سال 1379 شمسی با همکاری سازمان صنایع و معادن هر استان گردآوری و مرتبا بروزرسانی می شود.

کانسار:کانسار به یک محدوده که درآن برای استخراج یک یا چند ماده معدنی مطالعات تکمیلی صورت می گیرد گفته می شود. در این بانک کلیه اطلاعات 1752 کانسار کشور شامل اطلاعات عمومی نظیر مشخصات کانسار, موقعیت جغرافیایی, ژنز کانسار, ابعاد ماده معدنی, ذخیره کانسار, اکتشافات صورت گرفته , فواصل آن تا مکانهای مشخص نظیر شهر , روستا و غیره را با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی ارائه می گردد. اطلاعات فوق با همکاری سازمان صنایع و معادن هر استان و استفاده از منابع مختلف از اواخر سال 1379 شمسی گردآوری , و مرتبا بروزرسانی می شود.

نشانه معدنی ( اندیس ):اندیس به معنی محدوده ای است که در آن آثار یک یا چند ماده معدنی صرف نظر از اقتصادی بودن آن, مشاهده شده باشد. در این بانک کلیه اطلاعات مربوط به 3083 اندیس کشور شامل اطلاعات عمومی نظیر نام اندیس, نوع اندیس, نوع ماده معدنی, نام زون اکتشافی, موقعیت جغرافیایی و غیره را با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی ارائه می شود. اطلاعات مذکور از اواخر سال 1379 شمسی با همکاری سازمان صنایع و معادن هر استان و منابع موجود در پایگاه گردآوری و مرتبا بروزرسانی می شود.

بانک اطلاعاتی طلا:بانک اطلاعات طلا دارای کلیه اطلاعات تخصصی 2 معدن, 36 کانسار و 450 اندیس معدنی طلا همراه با تصاویر مربوطه و نقشه‌ پراکندگی نقاط معدنی طلا شامل مشخصات معدن, موقعیت جغرافیایی, راه های دسترسی, اطلاعات مربوط به ژنز, ابعاد, ذخیره, اکتشافات صورت گرفته , فواصل تا مکانهای مشخص نظیر شهر , روستا و غیره را با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی در این بانک قابل دسترسی می‌باشد. در ضمن اطلاعات عمومی نظیر تاریخچه‌ی طلا در ایران و جهان, اخبار طلا, فرهنگ واژه‌ها, پرسش و پاسخ و سایت‌های مرتبط با طلا نیز در این قسمت ارائه می شود.

بانک اطلاعاتی مس:اطلاعات تکمیلی ارائه شده مس شامل کلیه اطلاعات تخصصی 145 معدن, 140 کانسار و 640 اندیس معدنی مس همراه با تصاویر مربوطه و نقشه‌ی پراکندگی نقاط معدنی مس شامل مشخصات معدن, موقعیت جغرافیایی, راه های دسترسی, اطلاعات مربوط به ژنز, ابعاد, ذخیره, اکتشافات صورت گرفته, فواصل تا مکانهای مشخص نظیر شهر, روستا و غیره را با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی در این بانک قابل دسترسی می‌باشد. در ضمن اطلاعات عمومی نظیر تاریخچه‌ی مس در ایران و جهان, اخبار مس, فرهنگ واژه‌ها, پرسش و پاسخ و سایت‌های مرتبط با مس نیز ارائه می شود.

بانک اطلاعاتی آهن:بانک اطلاعات آهن شامل کلیه اطلاعات تخصصی 55 معدن, 28 کانسار و 70 اندیس معدنی آهن همراه با تصاویر مربوطه و نقشه‌ی پراکندگی نقاط معدنی آهن شامل مشخصات معدن, موقعیت جغرافیایی, راه های دسترسی, اطلاعات مربوط به ژنز, ابعاد, ذخیره, اکتشافات صورت گرفته, فواصل تا مکانهای مشخص نظیر شهر, روستا و غیره را با امکان انتخاب یک استان, محدوده برگه های 1:100000, محدوده برگه های 1:250000و نوع ماده معدنی, در این بانک قابل دسترسی می‌باشند. در ضمن اطلاعات عمومی نظیر تاریخچه‌ی آهن در ایران و جهان, اخبار مس, فرهنگ واژه‌ها, پرسش و پاسخ و سایت‌های مرتبط با آهن نیز در این بانک ارائه می شود.

بانک اطلاعات معادن غیر فعال:بانک اطلاعات معادن غیر فعال کشور در برگیرنده اطلاعات جغرافیائی, زمین شناسی, توپوگرافی, اکتشافی, استخراجی, فرآوری وغیره آن دسته از معادن کشور می باشد که به هر دلیل فعالیت معدنی در آنها متوقف گردیده است. اطلاعات عمومی برای کلیه معادن غیر فعال کشور در قالب یک شناسنامه تک برگ تهیه شده و برای معادنی که قابل مدلسازی باشند فایلهای زیر به کاربران ارائه می شود: 1- مختصات تونل‌ها, ترانشه ها, آنالیز نمونه ها, مطالعات میکروسکوپی و غیره به صورت xls 2- مدل سه بعدی معدن با توجیه مقیاس که شامل توپوگرافی, محل حفر تونل, ترانشه, گمانه و غیره به صورت یک فایل dwg 3- فایل رقومی مربوط به زمین شناسی معدن به صورت dwg 4- یک فایل Gemcom که شامل کلیه اطلاعات موجود و مربوط به معادن مدل شده می باشد. ارائه کلیه اطلاعات موجود و مربوط به معادن از قبیل بهره برداری‌های صورت گرفته در معادن, میزان بهره برداری, میزان ذخیره محاسبه شده و غیره به صورت یک فایل doc.

بانک داده های محیط زیست:اطلاعات محیط زیست معدنی در این بانک شامل دو بخش است که در بخش نخست, اثرات محیط زیستی قسمتهای شاخه معدنی شامل اکتشاف, استخراج, فرآوری و معادن متروکه معرفی گردیده است. با توجه به اینکه باطله های معدنی و فرآوری یکی از منابع اصلی مشکلات زیست محیطی صنعت معدن است, لذا در این بخش از بانک اطلاعاتی, قسمتی تحت عنوان باطله ها منظور شده است که معرفی انواع باطله, روش‌های انباشت, روش‌های دورریزی, سد باطله و مطالعات موردی در این زمینه را در بر می گیرد.

در بخش دوم, مسائل مرتبط با محیط زیست معدنی مورد بررسی قرار گرفته است. این بخش شامل مشکلات اصلی زیست محیطی فعالیت‌های معدنی(زهاب اسیدی, آلوده کننده های هوا, سیانور و باطله), مدیریت محیط زیستی صنایع معدنی, استانداردها و مقادیر اندازه گیری شده, بیماری‌های مرتبط با هر عنصر و شدت آلودگی انواع مواد معدنی و تأثیرات محیط زیستی آنها می باشد.

بانک داده های فرآوری مواد معدنی ایران:مجموعه ای از اطلاعات گردآوری شده از کارخانه های فرآوری مواد معدنی کشور به صورت عکس, فیلم از کلیه بخش های کارخانه, مشخصات عمومی, مشخصات خوراک و محصول, آزمایشگاه, مدار فرآوری و کلیه مشخصات دستگاه ها و; برای هر کارخانه به صورت مجزا می باشد. این اطلاعات در دو بخش کارخانه های فرآوری مواد فلزی و غیر فلزی گرد آوری شده است.
وزیر صنایع و معادن: دولت به بخش اکتشافات و تولید مواد معدنی توجه ویژه دارد

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی: سیاست سازمان تبدیل منابع معدنی به ذخایر آستانه است
رشد امسال بخش معدن 15 تا 17 درصد است

گروه صنعت و معدن: وزیر صنایع و معادن گفت: ماشین آلات معدنی و راهسازی از بلاروس وارد خواهند شد.

دکتر علی رضا طهماسبی که در نشست تشکل های معدنی و معدنکاری, کارآفرینان و دانشگاهیان این حوزه سخن می گفت, تصریح کرد: بلاروس 20درصد بازار ماشین آلات معدنی جهان را در اختیار دارد از این رو نمی توان گفت که تکنولوژی آنها قدیمی است.وی ادامه داد برای تامین ماشین آلات این بخش با چند شرکت خارجی دیگر نیز مذاکره کرده ایم.
طهماسبی در پاسخ به سوال درباره بودجه بخش معدن گفت: بودجه اکتشاف در سال 86 افزایش یافته است. وی اما اشاره ای به رقم افزایش یافته نکرد. وی در بخش دیگری از سخنانش به شاخص های رقابت پذیری اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون ما بحث ارزانی انرژی را داریم اما ممکن است در سال های آینده دیگر انرژی ارزان در اختیار نداشته باشیم. طهماسبی, کاهش نرخ سود بانکی, کاهش نرخ حمل و نقل , اصلاح قوانین کار, اعطای جوایز صادراتی و کاهش تورم را شاخص های اصلی پایین آوردن هزینه تولید دانست.

وزیر صنایع و معادن گفت, در 9ماهه اول امسال شاهد رشد 15 تا 17درصدی در بخش معدن بوده ایم که این دستاورد بزرگی محسوب می شود.وی درباره انتقادهایی که راجع به تاخیر در تدوین استراتژی توسعه معدن می شود, اظهار داشت: بخش اصلی و چارچوب استراتژی معدن, در استراتژی توسعه صنعتی ذکر شده است, اما جزییات را با دانشگاه تربیت مدرس در دست تدوین داریم.
پیش از وزیر صنایع و معادن, محمدرضا سجادیان رییس کمیته معدن مجلس اظهار داشت: در این کمیسیون, نگرانی های معدنکاران در رابطه با منابع طبیعی را برطرف کرده است . از سوی دیگر زمینه ای فراهم کرده ایم که هر گونه تعرض و مزاحمت در فعالیت های معدنکاری از بین می رود.

وی در ادامه از افزایش بودجه شرکت های دولتی در بخش صنعت و معدن خبر داد و در عین حال گفت: بودجه عمومی و تملک دارایی ها کاهش یافته است. چرا که رقم آن از 335میلیارد تومان سال 85 به 317میلیارد تومان سال 86 کاهش پیدا کرده است.سجادیان ادامه داد, بودجه پیشنهادی سازمان نظام مهندسی نیز 900میلیارد تومان بود که تنها 300میلیارد تومان مورد موافقت دولت قرار گرفته است. 

گروه صنعت و معدن: بیست و پنجمین گردهمایی علوم زمین روز گذشته با حضور وزیر صنایع و معادن, پژوهشگران, متخصصان و کارشناسان علوم زمین در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برگزار شد.
دکتر علیرضا طهماسبی, وزیر صنایع و معادن کشورمان در این همایش با بیان اینکه متخصصان علوم زمین تا الان با وجود محدودیت ها بسیار خوب عمل کرده اند گفت: بنیادی بودن بررسی های علوم زمین می تواند تاثیرات شگرفی در تعیین مزیت های نسبی کشور و در جهت گیری های کلی اقتصادی و صنعتی داشته باشد.
طهماسبی تصریح کرد: بخش اساسی که دولت بیشترین توجه و نگاه اول را به آن دارد بخش اکتشافات معدنی و بخش تولید مواد معدنی است و در جاهای مختلفی از برنامه چهارم و در سند چشم انداز بیست ساله به بخش زمین شناسی و اکتشافات توجه ویژه ای شده است.

طهماسبی با اشاره به اینکه برنامه ریزی در جهت انجام و توسعه اکتشاف, بهره برداری و فرآوری و تولید محصولات صنایع معدنی با هدایت و نظارت دولت و براساس فناوری پیشرفته روز و توسط بخش های دولتی, خصوصی داخلی و خارجی در دستور کار است گفت: همچنین توسعه بخش معدن با توجه به نیازهای فعلی و روند عادی صنایع مصرف کننده داخلی, توسعه معدنکاری کوچک, توجه به صیانت و جلوگیری از ضایع شدن ذخایر معدنی و آسیب زدن به محیط زیست بحثی است که در دولت به آن توجه ویژه می شود.

وزیر صنایع و معادن گفت: متاسفانه در معادن کشور در سال های گذشته شاهد بودیم قسمت های پرعیار آن استفاده می شد و با استفاده از روش های ابتدایی از آنها بهره برداری اولیه انجام می گرفت.
اما هم اکنون یکی از سیاست های وزارت صنایع و معادن که تاکید زیادی بر آن است این است که بر روی تکنولوژی هایی کار شود که ما بتوانیم بیشترین استفاده را از مواد اولیه معدنی داشته باشیم و در عین حال بتوانیم در محدوده های کم عیار هم به بهترین نحو عمل کنیم.

وی کاهش هزینه ها در بخش اکتشافات از طریق گسترش آموزش های فنی و تخصصی, نوسازی تجهیزات اکتشافی و کاهش ریسک از طریق انجام مطالعات علمی و بحث صندوق بیمه را از جمله اولویت های بخش معدن عنوان کرد.
طهماسبی گفت: با توجه به این که ما یک درصد از مجموعه ذخایر معدنی جهانی را در اختیار داریم باید یک درصد از کل سرمایه گذاری اکتشافی و هزینه اکتشافی که در دنیا صرف می شود را هزینه کنیم.
به همین خاطر سعی کردیم بودجه سازمان زمین شناسی را افزایش دهیم و علاوه بر آن در متمم بودجه که به مجلس داده شد 20میلیون دلار بودجه اضافه برای بخش اکتشاف در نظر گرفته ایم که نشان دهنده نگاه مثبت وزارت صنایع و معادن و دولت به این بخش است.

همه چیز مرتبط با علوم زمین
در این همایش محمد تقی کره ای, رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز با بیان اینکه منابع معدنی, محیط زیست, کشاورزی, انرژی, شهرسازی و صنایع و حتی مسایل امنیتی به نوعی با بحث علوم زمین در ارتباط است, گفت: خوشبختانه علوم زمین در کشور ما بسیار خوب رشد وتوسعه پیدا کرده به طوری که رشته های جدید تخصصی در دانشگاه ها مربوط به این بحث گسترش پیدا کرده است.
وی افزود: ساختار تشکیلات سازمان زمین شناسی به عنوان متولی علوم زمین کشور از لحاظ گروه های تخصصی خصوصا زمین شناسی, زیست محیطی, دیرینه لرزه شناسی و پیش نشانگرهای زلزله به سرعت گسترش پیدا کرده است.

کره ای در ادامه به بیان شاخص هایی در مورد وضعیت فعالیت زمین شناسی در کشور ما و جهان پرداخت و گفت: در کشورهای در حال توسعه به ازای هر 1000کیلومتر مربع یک کارشناس زمین شناسی وجود دارد اما در کشور ما به ازای هر 3500کیلومتر مربع یک کارشناس زمین شناسی وجود دارد.
کره ای در ادامه به مزیت ایران در تعداد زیاد فارغ التحصیلان زمین شناسی اشاره کرد و گفت: باید برنامه ریزی شود تا این افراد از لحاظ کاربردی آموزش ببینند.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه گفت: متوسط بودجه تحقیقاتی در بخش علوم زمین در دنیا به ازای هر کیلومتر مربع 100دلار است که البته ما هم با حمایت های دولت مشکلی در این زمینه نداریم.

وی در ادامه با اشاره به حادثه سقوط هلی کوپتر در پنج شنبه گذشته که در آن کارشناسان ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی از شیراز عازم گل گهر بودند, گفت: ما برای تامین هلی کوپتر مناسب برای برداشت های ژئوفیزیک هوایی محدودیت هایی داریم.
کره ای همچنین سیاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی را تبدیل منابع معدنی به ذخایر آستانه عنوان کرد.

فلز روی در ایران وجهان
فلز روی پس از مس و آلومینیوم از مهمترین و پرمصرف ترین فلزات و غیرآهنی است و به خاطر خواص مطلوب آن در صنایع متعدد مورداستفاده قرار می گیرد. کاربرد روی, بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است. به طوری که می توان گفت 48 درصد روی تولیدی درجهان در صنعت گالوانیزاسیون, 18 درصد در تولید برنج, 15 درصد در تولید آلیاژهای دیگر, 8 درصد در تولید موادشیمیایی, 7 درصد در تولید محصولات نیم ساخته و 4 درصد در سایر زمینه ها به مصرف می رسد. اما ازنظر مصرف نهایی, بررسیها نشان می دهد که 48 درصد روی تولیدی در صنایع ساختمانی, 10 درصد در تولید ماشین آلات و تجهیزات فنی, 10 درصد در تولید مصنوعات خانگی, 23 درصد در صنایع اتومبیل سازی و حمل ونقل و 9 درصد در صنایع زیربنایی مورداستفاده قرار می گیرد.

همچنین بررسیها نشان داده است که سالیانه حدود 4 درصد از تولید ناخالص داخلی (PDG) کشورها ازطریق خوردگی در فولاد و آهن آلات ازبین می رود درحالی که با گالوانیزاسیون می توان این خسارت را تاحدود یک درصد کاهش داد.
اگرچه تولید به روش غیراستاندارد روی, دارای آثار نامساعد زیست محیطی است و لذا باید واحدهای تولیدکننده پیش بینی های لازم را درجهت حفظ و حراست از محیط زیست به عمل آورند, اما قابلیت بازیافت (GNILCYCER) فلز روی از ویژگیهای مثبت صنعت و فلز روی است. امروزه با پیشرفتهای به دست آمده در این زمینه حدود 36 درصد روی تولیدی درجهان ازطریق بازیافت محصولات مستعمل ساخته شده از فلز روی, به دست آید.

ذخایر معدنی روی در ایران و جهان
ذخایر معدنی شناخته شده روی درجهان حدود 487 میلیون تن (محتوی فلزی) برآورد گردیده و ذخایر قابل استحصال روی, حدود 140 میلیون تن (محتوی فلزی) است. ذخایر معدنی قابل استحصال روی در ایران اعم از اکسیده و سولفوره حدود 23/11 میلیون تن (محتوی فلزی) است. اما گفته می شود که کل ذخایر شناخته شده معدنی روی در ایران حدود 7 درصد کل ذخایر شناخته شده درجهان را تشکیل می دهد.
بیش از 90 درصد ذخایر معدنی موجود و مورد استفاده روی درجهان, به صورت ماده معدنی سولفوره و بقیه, اکسیده است.

بنابراین, روی تولیدی درجهان به همین نسبت از ماده معدنی سولفوره تهیـــــــه می گردد.
معدن سرب و روی (انگوران) در استان زنجان که پروانه بهره برداری آن به نام شرکت دولتی تهیه و تولید مواد معدنی است, دارای حدود 7/14 میلیون تن ذخیره با عیار متوسط 28 درصد روی و 2/4 درصد سرب است. حدود 10 میلیون تن از ذخیره این معدن با عیار متوسط 25 درصد به صورت اکسیده و روباز است و 7/4 میلیون تن از ذخیره معدن به صورت زیرزمینی است و شامل بخش سولفوره (با عیار متوسط 39 درصد) و مخلوط اکسیده و سولفوره (با عیار متوسط 33 درصد) است. معدن (انگوران) ازنظر عیار بالای فلز محتوی, از معادن نادر در جهان است. این معدن درحال حاضر به طور انحصاری توسط شرکت توسعه معادن روی ایران(به عنوان پیمانکار استخراج و فروش ماده معدنی) مورد بهره برداری قرار می گیرد.

سابقه فعالیتهای معدنی و تولید فلز روی در ایران
در ایران و تا قبل از جنگ جهانی دوم, عملیات معدنکاری در معادن سرب و روی به صورت ابتدایی و سنتی انجام می پذیرفت. در دهه 1930 میلادی روشهای معدنکاری جدید با بهره گیری از روشهای علمی در معادن فلزی و سایر معادن ایران, توسط آلمانی ها آموزش و رواج داده شد. نخستین کارخانه تغلیظ سرب و روی به روش جدید در سال 1340 (ش) و با کمک یک شرکت فرانسوی در لکان (استان مرکزی) مورد بهره برداری قرار گرفت. اما نخستین تلاشهای همراه با موفقیت برای تولید شمش روی در اشل صنعتی در کشور, در اوایل دهه 1370 (ش) در زنجان آغاز گردید و در سال 1372 با حمایت مهندس کلاهدوز معاون وزیر معادن و فلزات فلز روی در سطح پایلوت تولید و در ادامه در سال 1375 نخستین کارخانه تولید شمش روی به روش هیدورمتالورژی (الکترولیتی) در این شهر با سرمایه بخش خصوصی و به دست مهندسان ایرانی (شرکت فرآوری مواد معدنی ایران) به بهره‌برداری رسید.

لینک کمکی