دانلود رایگان مقاله طرح اکتشاف سنگ لاشه و مالون هوس

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان مقاله طرح اکتشاف سنگ لاشه و مالون هوس :

طرح اکتشاف سنگ لاشه و مالون هوس

مقدمه :
معادن یکی از مهمترین بخشهای اقتصادی در جذب و تامین نیروی انسانی به شمار می آید و نیز در مواردی که معدن با ذخیره و عیار خوب در نقاط پرجمعیت باشد. به آسانی می توان نیروی انسان لازم را از محل تامین نمود از طرفی استقلال اقتصادی و رسیدن به مرحله خودکفایی صنعتی انجام پذیر نخواهد بود. مگر آنکه بیشترین توجه را به صنعت و معدن معطوف داشته و از فعالیت های بی دریغ قانونگذار و مسئولیت محترم وزارت صنایع و معادن برخوردار گردد تا هر چه زودتر و با بهترین وضعیت ممکن چرخهای صنایع دیگر را به گردش درآورند.

به طور کلی نقش معادن در زیربنای اقتصادی کشور را در چهار محور اصلی می توان مورد بررسی قرار داد:

1- رسیدن به استقلال اقتصادی و رشد و توسعه صنایع مختلف 

2- شکوفایی بخشها دیگر اقتصادی
3- جذب و تامین نیروی انسانی
4- افزایش درآمد سرانه کشور

در راستای این اهداف والا اینجانب بی بی حمیده حسینی پیجویی های لازم را در محدوده مورد نظر را انجام داده و در پایان موافقت اصولی شماره 15800/4 مورخ 2/6/84 سازمان صنایع و معادن خراسان به نام اینجانب صادر گردید.

مشخصات محدوده اکتشافی :
محدوده به صورت شش ضلعی BEFGHI و به مساحت کلی 5 کیلومتر مربع و زوایای داخلی 360 درجه می باشد این شش ضلعی به مبدا مرکز آبادی فریمان واقع در نقشه 250000/1 تربت حیدریه که فاصله آن تا راس A برابر ده کیلومتر می باشد.

محل و موقعیت جغرافیایی و راههای دسترسی :
محدوده در شمال شرق کشور در استان پهناور خراسان می باشد این محدوده در نقشه توپوگرافی 250000/1 تربت حیدریه و تحت نظارت پاسگاه نیروی انتظامی فریمان قرار دارد.
نزدیکترین آبادی به این محدوده روستای هوس می باشد آب و هوای منطقه سرد و خشک کوهستانی و حداکثر میزان بارندگی در منطقه 250 میلیمتر در سال می باشد همچنین پائین ترین درجه دما 15- درجه و بالاترین آن در تابستان درجه است بلندترین نقطه 1800 متر و پائین ترین نقطه 1500 متر از سطح دریاهای آزاد می باشد. جهت دسترسی به ماده معدنی ابتدا در مسیر جاده فریمان به تربت حرکت می نمائیم و پس از رسیدن به کارخانه قند فریمان از سمت چپ جاده وارد راه خاکی روستای هوس می شویم و پس از طی 3 کیلومتر به روستای هوس می رسیم ماده معدنی در فاصله 3 کیلومتری روستا قراردارد این روستا دارای جمعیتی در حدود 30 خانوار است که اکثراً به شغل کشاورزی و دامداری مشغول می باشد.

در مجموع فاصله از فریمان تا معدن 15 کیلومتر می باشد که 9 کیلومتر آن آسفالت
می باشد.

نوع ماده معدنی و زمین شناسی منطقه :
ماده معدنی مورد نظر سنگ لاشه و مالون ماسه سنگی می باشد که درصد سیلیس آن بالا می باشد این سنگها تحت درجه فشار و حرارت سخت شده اند مجموعه مورد نظر در منطقه ای رسوبی به صورت مجموعه ای از سنگهای مختلف با روند گسترش غربی شرقی دیده می شوند سن کلی زمین شناسی در این مجموعه تریاس می باشد که گاهاً فعالیتهای جدید ‌آتشفشانی باعث به هم ریختگی بیشتر مواد معدنی گردیده است در مجموعه فوق سنگهای آندزیتی ماسه سنگها و سنگهای آهکی (ماده معدنی مورد نظر) و گاهاً

مجموعه های بازالتی و توف دیده می شوند از نظر تکتونیکی منطقه نسبتاً فعال می باشد و سیستم های گسلی به چشم می خورند که روند عمومی آنها شمال جنوب می باشد و از نوع گسلهای نرمال و تراست است فشارهای تکتونیکی در حلول زمان باعث جابجایی و بهم ریختگی در مجموعه فوق گردیده است سنگ مورد نظر با توجه به رنگ آن و همچنین مقاومت که به دلیل سیلیس بالا می باشد به عنوان مالون و لاشه کاربرد دارد این سنگها به عنوان سنگی مناسب جهت پک سازی و پی بناهای مختلف در مناطق شهری و روستایی با توجه به قیمت و سختی و مقاومت آنها کاربرد فراوانی دارند.

عملیات اکتشاف پیشنهادی :
1- جاده سازی: جهت دسترسی به ماده معدنی 2 کیلومتر جاده سازی نیاز می باشد عملیات احداث این مسیر به صورت خاکبرداری و بغل بری و تسطیح راههای موجود می باشد که توسط یک دستگاه لودر زنجیری امکان پذیر است.

2- احداث پیشکار اکتشافی: جهت بررسی کیفیت و کمیت سنگ و نمونه برداری جهت آزمایش احداث یک پیشکار به ابعاد 4×6×15 متر به صورت خاکبرداری و شکافتن سنگهای موجود که به صورت خورده شده می باشد ضروری است.

3- انجام یک مورد آزمایش شیمیایی و مکانیکی سنگ به صورت کامل

4- حمل سنگ جهت بازاریابی و تست کاربردی پس از اخذ مجو از سازمان صنایع و معادن خراسان

5- تهیه نقشه توپوگرافی 1000/1 از محدوده رخنمونهای ماده معدنی و تهیه پروفیل های لازم زمین شناسی

6- برآورد ذخیره و تهیه گزارش نهایی اکتشاف

لینک کمکی