دانلود رایگان تحقیق در مورد ابلیس کیست و شیطان کدام است؟

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود رایگان تحقیق در مورد ابلیس کیست و شیطان کدام است؟ :

ابلیس کیست و شیطان کدام است؟
(ابلیس)نام خاص همان موجودی است که در داستان خلقت آدم بر او سجد نکرد و با وسوسه های خود او را از بهشت بیرون نمود. ولی (شیطان)یک واژه عمومی است که به معنای موجود شرور و موذی و وسوسه گر است که فرد بارز آن همان ابلیس است ولی افراد دیگری هم دارد و همانگونه که خواهند آمد, ابلیس دارای ذریه و اعوان و انصار است که به همه آنها شیطان یا شیاطین گفته می شود و همچنین از افراد انسان نیز به کسانی که شرور و موذی باشند شیطان گفته می شود.

بنابراین ابلیس اسم عَلَم و شیطان اسم جنس است و ابلیس جز به آن موجود معین که به آدم سجده نکرد به کس دیگری اطلاق نمی شود و این واژه یک واژه غیر عربی است و پیدا کردن اشتقاق عربی بر آن بگونه ای که در بعضی کتب تفسیری و لغوی آمده است, درست نیست هر چند که در عربی , هموزن آن وجود دارد مانند: ازمیل,

اصلیت, اعریض و غیر آنها(1) اما (شیطان) یک واژه عربی است بر وزن فیعال و از ماده (شطن)مشتق است که به معنای دور شدن است و به هر عصیانگر متمرد از انس و جن و حیوانات (شیطان)گفته می شود و (شاطن)به معنای خبیث است(2) و به ابلیس و ذریه و اعوان او به مناسبت همان تمرد و عصیانگری و خباثت و وسوسه گری , شیطان اطلاق می شود و به طوری که گفتیم از افراد بشر هم ممکن است کسی شیطان باشد همانگونه که در آیات زیر آمده است:
و اذاخلوا الی شیاطینهم قالوا انا معکم (بقره /14)

و منافقان چون با شیاطین خود خلوت می کنند, می گویند ما با شما هستیم.
و کذلک جعلنا لکل نبی عدوا شیاطین الانس والجن (انعام /112)
و همچنین برای هر پیامبری دشمنی قرار دادیم از شیطانهای انس و جن.
حتی در بعضی از روایات به موجودات ریز و کوچکی که در قسمت شکسته ظرف می نشیند , (شیطان) اطلاق شده که شاید منظور همان میکروبها باشد.

آیا ابلیس از ملائکه بود یا از جن؟
در میان مفسران و علما اسلامی در این باره اختلاف نظر وجود دارد. بعضی از آنها گفته اند که ابلیس از ملائکه بود و به خاطر معصیتی که مرتکب شد از مقام خود خلع گردید و رانده درگاه الهی گردید.
از جمله کسانی که این قول را انتخاب کرده اند می توان از شیخ طوسی نام برد که در تفسیر خود ضمن اینکه این قول را از ابن عباس و ابن مسعود و ابن مسیب و قتاده و ابن جریح و طبری نقل می کند, خود نیز به آن تمایل دارد و آن را به ظاهر تفاسیر شیعه نسبت می دهد و اضافه می کند که روایتی هم در این زمینه از امام صادق (ع) وارد شده است.

1 – رجوع شود به : شیخ طوسی , التبیان ج 1 ص 154
2 – ابن منظور , لسان العرب ج 13 ص 238
3 – تفسیر التبیان ج 1 ص 150
در مقابلِ این قول عقیده کسانی است که ابلیس را از زمره ملائکه نمی دانند و او را از جن معرفی می کنند. از جمله آنها شیخ مفید است که می گوید: اخبار متواتری از ائمه هدی در این باره وارد شده و آن قول , مذهب همه امامیه و بسیاری از معتزله و اصحاب حدیث می باشد.(1)

اکنون ما دلائل هر دو طرف را ذکر می کنیم و در پایان نظر خود را خواهیم گفت:
کسانی که ابلیس را ازجمله ملائکه می دانند , چنددلیل ازقرآن می آورندبه این شرح:
1 ـ خداوند در آیات متعددی در قرآن ابلیس را از ملائکه استثنا می کند و می فرماید:
و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لآدم فسجدوا الا ابلیس (بقره /34)
هنگامی که به ملائکه گفتیم به آدم سجده کنید پس سجده کردند مگر ابلیس

بحثی درباره شیطان
در داستان خلقت آدم وقتی خداوند به فرشتگان امر کرد که بر آدم سجده کنند همه آنها به این دستور الهی عمل کردند ودر مقابل آدم سجده به جای آوردند ولی در میان آنها موجودی به نام (ابلیس)از دستور خدا سرباز زد و به آدم سجده نکرد ابلیس یا همان شیطان به خاطر این معصیت از درگاه الهی رانده شد

و از مقامات معنوی که به علت عبادتهای ممتد کسب کرده بود, محروم گردید و به لعنت خدا گرفتار شد و به همین جهت ابلیس به دشمنی با آدم پرداخت و او را وسوسه کرد تا از درختی که از خوردن میوه آن منع شده بود بخورد. آدم با خوردن آن از بهشت به زمین فرود آمد و زندانی خاک شد و زیربار مسئولیت و تکلیف رفت و بدینسان شیطان در مقابل ضربه ای که از آدم خورده بود , ضربه ای بر او زد و باعث بیرون شدن او از بهشت شد.

کار دشمنی ابلیس با آدم در اینجا ختم نشد و ابلیس تصمیم گرفت که فرزندان آدم و ذریه او را نیز با وسوسه های خود گمراه سازد.
آنچه گفته شد خلاصه ای از مطالبی است که در آیات متعددی از قرآن مجید درباره
1 – همان ص 67
داستان حضرت آدم و ابلیس آمده است و به زودی متن بعضی از آن آیات را خواهیم آورد.
در اینجا برای آگاهی بیشتر خوانندگان در مورد شیطان, مطالبی را تحت چند عنوان می آوریم:
1 ـ ابلیس کیست و شیطان کدام است؟
2 ـ آیا ابلیس از ملائکه بود یا از جن؟
3 ـ چرا خداوند به شیطان اجازه وسوسه داد؟
4 ـ خطور افکار شیطانی و رحمانی در ذهن انسان
5 ـ شیطان و اهریمن
6 ـ مشخصات شیطان در قرآن

– مهم‏ترین فلسفه عبادت خداوند, انتخاب راه درست در زندگی است. (اُعبدونی هذا صراط مستقیم)
8 – از سرنوشت فریب خوردگان عبرت بگیریم. (اضلّ; جِبّلاً کثیراً افلم تکونوا تعقلون)
9- اندیشه در سرنوشت تلخ قربانیان فریب شیطان, راه نجات از وسوسه‏ها و دام‏های اوست. (أفلم تکونوا تعقلون)
10- کسی که از فکر و اندیشه خود استفاده نکند, قابل سرزنش است. (أفلم تکونوا تعقلون)
گفتگویی درباره شیطان‏

سؤال: آیا شیطان وجود دارد؟
پاسخ: در وجود شیطان شکی نیست زیرا هم خداوند از وجود آن خبر داده است و هم هر کس می‏تواند با تجربه و توجه به وسوسه‏هایی که در عمرش شده است, به وجود آن پی ببرد. یعنی اگر تصمیم بگیریم نمازی با حضور قلب کامل بخوانیم, نمی‏توانیم و این دلیل بر آن است که غیر از ما, مخالف دیگری نیز وجود دارد که ما را از توجه به خداوند باز می‏دارد.
سؤال: چرا خداوند شیطان را آفرید؟
پاسخ: شیطان مانند سایر موجودات از قبیل انسان, فرشتگان و جن, موجودی بود که به عبادت مشغول بود, ولی در یک آزمایش الهی فرمان خدا را انکار کرد و به خاطر حس نژاد پرستی, نظر به اینکه نژاد او از آتش و برتر از انسانی است که از خاک آفرید شده است,

و به خاطر تکبر و تعصب و حسد, علاوه بر عمل نکردن به فرمان خداوند, به جای عذر خواهی و توبه اعتراض کرد. بنابراین خداوند او را بد نیافریده است بلکه شیطان بد عمل کرده است و با این که می‏توانست توبه کند. از خداوند عمر طولانی تا دامنه قیامت برای گمراه کردن مردم درخواست کرد. خداوند هم یا به خاطر پاداش عبادت‏های قبلی یا آزمایش انسان, برای مدت طولانی به او مهلت داد و در مقابل وسوسه‏ها و الهامات شیطانی انسان را با فرستادن انبیا مجهز ساخت و در برابر لغزش‏هایی انسان, درب توبه را به روی او گشود.
سؤال: آیا ابلیس و شیطان یکی است یا دو موجودند؟

لینک کمکی